Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia – przypadek kwoty brutto 1000 złotych
Wynagrodzenie do wypłaty (netto), gdy należy odprowadzić wszystkie składki na ubezpieczenie, oblicza się zgodnie z poniższymi krokami:
KROK 1.: obliczenie składek ZUS od kwoty brutto:
składka emerytalna: 9,76% × kwota brutto + składka rentowa: 1,5% × kwota brutto + dobrowolna składka chorobowa: 2,45% × kwota brutto
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Zleceniodawca nie opłaca składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę, bo podstawa wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa niż płaca minimalna.
KROK 2.: obliczenie kosztów uzyskania przychodu:
20% z różnicy między kwotą brutto pomniejszoną o sumę składek z kroku 1.
(1000 zł – 137,10 zł) × 20% = 862,90 zł × 20% = 172,58 zł
KROK 3.: obliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne:
A. (kwota brutto – suma składek z kroku 1.) × 9%
(1000 zł – 137,10 zł) × 9% = 862,90 zł × 9% = 77,66 zł
B. (kwota brutto – suma składek z kroku 1.) × 7,75% – część składki zdrowotnej odliczana od podatku dochodowego
(1000 zł – 137,10 zł) × 7,75% = 862,90 zł × 7,75% = 66,87 zł
KROK 4.: ustalenie podstawy do opodatkowania:
kwota brutto – suma składek z kroku 1. – wynik kroku 2.; należy zaokrąglić do pełnych złotych
1000 zł – 137,10 zł – 172,58 zł = 690,32 zł ≈ 690 zł
KROK 5.: obliczenie podatku dochodowego:
wynik kroku 4. × 18% – wynik kroku 3.B.; należy zaokrąglić do pełnych złotych
(690 zł × 18%) – 66,87 zł = 124,20 – 66, 87 = 57,33 zł ≈ 57 zł
KROK 6.: kwota netto do wypłaty:
kwota brutto – suma składek z kroku 1. – wynik kroku 3.A. – wynik kroku 5.
1000 zł – 137,10 zł – 77,66 zł – 57 zł = 728,24 zł
Na podstawie: cenabiznesu.pl
22.1. Podaj nazwę obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej kodeksu normującego typ umów, do których wyliczenie wynagrodzenia netto zaprezentowano powyżej.
22.2. Oblicz wysokość podatku dochodowego, który zleceniodawca odprowadzi za zleceniobiorcę – nastoletniego studenta niezatrudnionego u zleceniodawcy (nie bierz pod uwagę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).
22.1. Kodeks cywilny
22.2. Koszty uzyskania przychodu: 200 zł (20% z 1000)
Podstawa do opodatkowania: 800 zł (1000 – 200)
Podatek dochodowy: 144 zł (18% z 800)
1 pkt za poprawną odpowiedź (każdy element oddzielnie)
Uznaje się i inne formy zapisu oddające powyższy sens i prowadzące do właściwego wyniku.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.