Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Nietoperze orientują się w przestrzeni, wysyłając, a następnie odbierając odbite fale ultradźwiękowe. Są to fale o częstotliwościach wyższych, niż dźwięki słyszalne przez człowieka.
Nietoperz zbliża się do muru z prędkością 36 km/h, wysyłając fale o częstotliwości 85 kHz.
Oblicz, jaką długość będzie miała fala odbita od muru.
Przyjmij, że dźwięk rozchodzi się w powietrzu z prędkością o wartości równej 340 m/s.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Efekt Dopplera dla źródła zbliżającego się do obserwatora (muru): f_odb = f(v_dź + v_źr)/v_dź
f_odb = 85 kHz · (340 + 10)/(340) = 85 · 350/340 ≈ 87,6 kHz
Długość fali odbitej od muru: λ = v_dź/f_odb = 340/(87,6·10³) ≈ 3,9·10⁻³ m
Rozwiązanie prawidłowe: skorzystanie z zależności Dopplera do obliczenia częstotliwości fali odbitej od muru oraz zauważenie, że nie zmienia się prędkość dźwięku i obliczenie długości fali odbitej od muru; 1 pkt – Pokonanie zasadniczych trudności: skorzystanie z zależności Dopplera do obliczenia częstotliwości fali odbitej od muru (ruch źródła dźwięku); 0 pkt – Rozwiązanie, w którym nie ma istotnego postępu: brak rozwiązania lub rozważanie sytuacji poruszającego się obserwatora w efekcie Dopplera
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.