Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Gdy tę samą ramkę obracano z inną częstotliwością, równą 75 Hz, amplituda napięcia wytwarzanego przez prądnicę wynosiła 90 V.
Oblicz wartość indukcji pola magnetycznego.
Pomiń pole magnetyczne prądu płynącego w ramce.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Metoda:
1. Zastosowanie wzoru na amplitudę napięcia indukowanego:
Umax = N · 2πf · B · S
2. Rozwiązanie ze względu na B:
B = Umax / (N · 2πf · S)
3. Przeliczenie pola: S = 20 cm² = 20·10⁻⁴ m² = 0,002 m²
4. Obliczenie:
B = 90 V / (100 · 2 · 3,14 · 75 Hz · 0,002 m²) = 90 / (94,2) ≈ 0,955 T ≈ 0,96 T
Alternatywnie, można wykazać, że pole magnetyczne w obu zadaniach (10.1 i 10.3) jest takie samo, porównując stosunek Umax/f.
poprawna metoda i poprawny wynik z jednostką. Należy uznać wynik 0,95 T i 0,96 T.
poprawna metoda z błędem rachunkowym, błędem przeliczenia cm² na m², błędem w czynniku 2π, lub błędem/pominięciem jednostki B.
Ważne jest prawidłowe zastosowanie wzoru na EMF indukowaną w obracającej się ramce oraz przeliczenie jednostek pola powierzchni.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.