Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Drgająca część struny E ma długość 32,7 cm. Prędkość rozchodzenia się fali w tej strunie wynosi 432 m/s, a prędkość dźwięku w powietrzu wynosi 340 m/s.
Oblicz najniższą częstotliwość drgań struny E oraz długość fali dźwiękowej powstałej na skutek tych drgań i rozchodzącej się w powietrzu.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Zapis wymaga darmowego konta. Załóż konto
f = 661 Hz, λp = 0,515 m (lub 0,514 m, lub 0,51 m)
Długość najniższej fali stojącej jest równa podwojonej długości struny: λ = 2 · 0,327 m = 0,654 m. Częstotliwość obliczamy ze wzoru f = v/λ = 432/0,654 = 661 Hz. Długość fali dźwiękowej w powietrzu λp = vp/f = 340/661 ≈ 0,515 m.
poprawna metoda i wyniki.
poprawna metoda, błąd w obliczeniach, lub brak pomnożenia długości struny przez 2 (wtedy f = 1320 Hz, λp = 0,26 m).
uwzględnienie, że fala dźwiękowa w powietrzu ma tę samą częstotliwość co struna, lub poprawne obliczenie f = 661 Hz.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.