Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Praca wyjścia dla metalu, z którego zbudowano katodę, jest równa 2,8 eV.
Oblicz długość fali promieniowania, którym oświetlono fotokomórkę.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Wybierz ocenę: zapisze wynik i od razu oznaczy zadanie jako zrobione.
Zapis wymaga darmowego konta. Załóż konto
λ = 2,0·10⁻⁷ m (od 1,9·10⁻⁷ m do 2,1·10⁻⁷ m)
Do równania Ekwant = W + Ekin max podstawiamy W = 2,8 eV i Ekin max = 3,4 eV. Energia kwantu wynosi Ekwant = 6,2 eV = 6,2 · 1,6·10⁻¹⁹ J = 9,92·10⁻¹⁹ J. Ze wzoru λ = hc/Ekwant obliczamy λ = (6,63·10⁻³⁴ · 3·10⁸)/(9,92·10⁻¹⁹) = 2,0·10⁻⁷ m.
poprawna metoda i wynik.
poprawna metoda, błędy w obliczeniach lub brak jednostki.
zastosowanie wzoru Ekwant = W + Ekin max.
W rachunkach dopuszczalne jest wykorzystanie poprawnie obliczonej wartości Ekin max z poprzedniego zadania.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.