Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Podczas prób testowych kierowca samochodu, jadący po poziomym prostym torze z prędkością 50 km/h, rozpoczął hamowanie bez poślizgu ze stałym opóźnieniem i zatrzymał się po przebyciu 12 m. Czas reakcji kierowcy pomijamy, a ponadto przyjmujemy, że współczynnik tarcia statycznego opon o jezdnię jest większy od analogicznego współczynnika tarcia kinetycznego.
Zadanie 1.1.
Oblicz czas hamowania samochodu. Wynik podaj w sekundach.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
t = 2s/v₀ = 2·12/13,9 ≈ 1,73 s ≈ 1,7 s
Można również skorzystać z równań ruchu: s = v₀t - at²/2 oraz vₖ = v₀ - at
Z warunku vₖ = 0 oraz v₀ = 50 km/h = 13,9 m/s wyznacza się czas hamowania.
prawidłowa metoda rozwiązania i prawidłowy wynik liczbowy z jednostką.
prawidłowa metoda pozwalająca wyznaczyć czas hamowania samochodu lub prawidłowa metoda i prawidłowe obliczenie wartości opóźnienia.
Wymagany jest prawidłowy wynik z jednostką. Akceptowane są wyniki około 1,7 s w zależności od przyjętego zaokrąglenia prędkości początkowej.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.