Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Oblicz wartość prędkości, którą uzyskał chłopiec A tuż po odepchnięciu się od drugiej deskorolki.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Zapis wymaga darmowego konta. Załóż konto
Prędkość chłopca A po odepchnięciu od deskorolki: v_A = 2,83 m/s
Rozwiązanie:
Z warunku równości prac: W₁ = W₂
W₁ = ½ m_A v² (energia kinetyczna w pierwszym doświadczeniu)
W₂ = ½ m_A v_A² + ½ m_B v_B² (energia kinetyczna w drugim doświadczeniu)
Z zasady zachowania pędu (m_A = m_B = m):
0 = m v_A - m v_B
v_A = v_B
Stąd:
½ m v² = ½ m v_A² + ½ m v_A²
v² = 2 v_A²
v_A = v/√2 = 4/√2 = 2√2 ≈ 2,83 m/s
prawidłowa metoda wyznaczenia prędkości chłopca A oraz prawidłowy wynik liczbowy z jednostką.
uwzględnienie relacji pomiędzy prędkościami chłopców po odepchnięciu się oraz zapisanie równości prac wraz z prawidłowym wykorzystaniem związków pomiędzy pracami i energiami kinetycznymi.
uwzględnienie relacji pomiędzy prędkościami chłopców po odepchnięciu się (v_A = v_B) lub zapisanie równości prac wraz z prawidłowym wykorzystaniem związków pomiędzy pracami i energiami kinetycznymi.
Alternatywnie można zastosować trzecią zasadę dynamiki zamiast zasady zachowania pędu, argumentując, że siły działające na obu chłopców mają równe wartości i działają przez ten sam czas, dlatego nadadzą im równe prędkości o przeciwnych zwrotach.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.