Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Pracownik na budowie miał podnieść do pozycji pionowej długą, jednorodną, sztywną i cienką deskę o masie 20 kg i długości 4 m. Początkowo deska leżała na płaskim, poziomym podłożu. Aby ułatwić sobie pracę, pracownik przymocował linę do jednego końca deski i powoli zaczął ciągnąć tę linę w górę.
W trakcie podnoszenia deski pracownik przemieszczał się po podeście do przodu tak, że lina utrzymywała cały czas kierunek pionowy, a drugi koniec deski opartej o ziemię się nie przesuwał (zobacz rysunek). W obliczeniach pomiń masę liny.
Zadanie 6.1.
Oblicz pracę siły, z jaką pracownik działał na deskę w opisany sposób – pracę wykonaną podczas ustawiania deski od pozycji leżącej do pionowej.

Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Praca wykonana przez pracownika wynosi około 400 J (lub 392 J).
Rozwiązanie:
Praca wykonana przez pracownika jest równa zmianie energii potencjalnej deski.
Środek masy deski znajduje się w połowie jej długości (l/2 = 2 m).
Wzrost wysokości środka masy:
Δh_SM = l/2 = 2 m
Proca:
W_F = m · g · Δh_SM
W_F = 20 kg · 9,81 m/s² · 2 m = 392 J ≈ 400 J
prawidłowa metoda obliczenia pracy oraz prawidłowy wynik liczbowy z jednostką.
zapisanie warunku, że praca wykonana przez siłę, z jaką pracownik ciągnie za linę podnoszącą deskę, jest równa zmianie energii potencjalnej środka masy deski.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.