Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Pewien samolot pasażerski odrywa się od ziemi po osiągnięciu prędkości o wartości 288 km/h w kierunku poziomym.
W zadaniach 1.1.–1.2. przyjmij uproszczony model zjawiska oparty na założeniu, że prędkość samolotu w chwili początkowej t0 = 0 wynosiła zero i aż do momentu oderwania się od ziemi samolot poruszał się ruchem jednostajnie przyśpieszonym prostoliniowym względem ziemi.
Gdy ten samolot rozpędzał się po poziomym pasie startowym lotniska, to przebył drogę 45 m w czasie od chwili t7 = 7 s do chwili t10 = 10 s.
Oblicz wartość przyśpieszenia samolotu w tej sytuacji.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
a = 2·45/(10² - 7²) ≈ 1,76 m/s² ≈ 1,8 m/s²
prawidłowa metoda wyznaczenia przyspieszenia i prawidłowy wynik liczbowy z jednostką.
wykorzystanie równań ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego, prowadzące do wyznaczenia a na podstawie danych.
Akceptowane są odpowiedzi zarówno w postaci 1,76 m/s² jak i zaokrąglone do 1,8 m/s².
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.