Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie




Piłka wyrzucona poziomo z autu, z wysokości h = 1,96 m, spadła na boisko w odległości x = 5,10 m – jeśli zmierzyć w kierunku poziomym od miejsca wyrzutu (zobacz rys. powyżej).
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Oblicz wartość v₀ prędkości początkowej piłki.
v₀ = x√(g/(2h)) = 5,1 m · √(9,81 m/s² / (2·1,96 m)) ≈ 8,07 ≈ 8,1 m/s
prawidłowe obliczenie prędkości początkowej oraz prawidłowy wynik liczbowy z jednostką.
wykorzystanie prawidłowych zależności wiążących drogę/wysokość (lub położenie) z czasem w spadku pionowym bez prędkości początkowej oraz zależności wiążących drogę/położenie z czasem w ruchu jednostajnym prostoliniowym (w poziomie) lub wykorzystanie wzoru z wyeliminowanym czasem, wiążącego prędkość początkową v₀ z zasięgiem x rzutu lub wykorzystanie czasu trwania ruchu obliczonego w zadaniu 1.1. oraz zależności wiążącej drogę (lub położenie) z czasem w ruchu jednostajnym prostoliniowym (w poziomie).
Można wykorzystać czas z zadania 1.1 lub wyeliminować czas ze wzorów ruchu poziomego i pionowego.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.