Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Informacja do zadań 8.1–8.2.
Prądnica wytwarza napięcie przemienne U, którego zależność od czasu t dana jest wzorem:
U(t) = 7,50 V · sin(10,0 1/s · t)
Do zacisków prądnicy podłączono opornik o oporze elektrycznym R = 4,00 Ω.
Schemat obwodu przedstawia rysunek poniżej.

Polecenie
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Oblicz średnią moc prądu przemiennego wydzielaną na oporniku w czasie jednego okresu zmian napięcia wytwarzanego przez prądnicę.
U_max = 7,50 V
P_śr = U_max²/(2R) = (7,50 V)²/(2 · 4,00 Ω) ≈ 7,03 W
lub
U_sk = U_max/√2 ≈ 5,303 V
P_śr = U_sk²/R ≈ (5,303 V)²/(4,00 Ω) ≈ 7,03 W
poprawna metoda obliczenia mocy średniej wydzielanej na oporniku w czasie jednego okresu oraz podanie prawidłowego wyniku liczbowego z jednostką.
wyznaczenie wartości napięcia maksymalnego oraz zastosowanie wzoru na moc średnią w wersji z napięciem maksymalnym, LUB wyznaczenie wartości napięcia skutecznego oraz zastosowanie wzoru na moc średnią w wersji z parametrami skutecznymi.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.