Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Informacja do zadań 7.1–7.5.
W zamkniętym zbiorniku znajduje się gaz doskonały – azot o masie m = 1,4 kg i masie molowej μ = 28 g/mol. Gaz powoli ogrzewano. Zmianę parametrów gazu ze stanu początkowego A do stanu końcowego B przedstawiono poniżej na wykresie zależności p(T) – ciśnienia od temperatury. Wykres A–B jest odcinkiem prostej.
Temperatura zera bezwzględnego w zaokrągleniu do 1 °C wynosi (−273) °C.

Polecenie
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Siła parcia, z jaką azot znajdujący się w stanie początkowym A działa na 1 cm² płaskiej ścianki zbiornika, ma wartość ............... N.
Z wykresu: pA = 0,4 MPa = 400 kPa = 400 000 Pa
Pole powierzchni: S = 1 cm² = 1·10⁻⁴ m²
Siła: F = pA · S = 400 000 Pa · 1·10⁻⁴ m² = 40 N
wpisanie prawidłowej wartości siły parcia: 40 N
Prosta konwersja: p = F/S, zatem F = pS. Należy zwrócić uwagę na konwersję jednostek (1 cm² = 10⁻⁴ m²).
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.