Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Informacja do zadań 7.1–7.5.
W zamkniętym zbiorniku znajduje się gaz doskonały – azot o masie m = 1,4 kg i masie molowej μ = 28 g/mol. Gaz powoli ogrzewano. Zmianę parametrów gazu ze stanu początkowego A do stanu końcowego B przedstawiono poniżej na wykresie zależności p(T) – ciśnienia od temperatury. Wykres A–B jest odcinkiem prostej.
Temperatura zera bezwzględnego w zaokrągleniu do 1 °C wynosi (−273) °C.

Polecenie
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Równanie Clapeyrona: pBVB = nRTB
Liczba moli: n = m/μ
VB = (m/μ) · R·TB / pB
Z wykresu: TB = 102 °C = 375 K, pB = 0,6 MPa = 0,6·10⁶ Pa
m = 1,4 kg, μ = 0,028 kg/mol, R = 8,31 J/(mol·K)
VB = (1,4 kg / 0,028 kg/mol) · (8,31 J/(mol·K) · 375 K) / (0,6·10⁶ Pa)
VB = 50 mol · 3116,25 J/mol / (0,6·10⁶ Pa)
VB ≈ 260 000·10⁻⁶ m³ = 0,26 m³
poprawna metoda wyznaczenia objętości azotu w stanie B oraz podanie prawidłowego wyniku liczbowego z jednostką.
zastosowanie równania Clapeyrona oraz związku między liczbą moli a masą i masą molową.
Możliwe wyrażenie wyniku jako 0,26 m³ lub 260 dm³ lub równoważnie.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.