Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Zadanie 8.2. (0–3)
Wyznacz temperaturę włókna wolframowego żarówki (opisanej w zadaniu 8.) o mocy znamionowej P_z = 60 W, zasilanej napięciem U_z = 230 V. Zapisz obliczenia.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Wybierz ocenę: zapisze wynik i od razu oznaczy zadanie jako zrobione.
Zapis wymaga darmowego konta. Załóż konto
Zastosujemy wzór na moc wydzieloną na oporniku: P_z = U_z·I_z oraz związek między oporem a napięciem i prądem: U_z = I_z·R
Stąd: P_z = U_z²/R, czyli R = U_z²/P_z = (230 V)²/(60 W) ≈ 882 Ω
Obliczamy iloraz: R/R₀ ≈ 882 Ω / 65 Ω ≈ 13,6
Z wykresu odczytujemy temperaturę dla R/R₀ ≈ 13,6: T ≈ 2550 K (lub T ≈ 2570 K)
poprawna metoda wyznaczenia temperatury włókna żarówki oraz podanie prawidłowej wartości liczbowej z jednostką, zawartej w przedziale od 2500 K do 2650 K.
poprawne obliczenie oporu włókna żarówki oraz podanie prawidłowej wartości ilorazu R/R₀ dla włókna żarówki, albo poprawna metoda obliczenia oporu z błędem rachunkowym oraz poprawna metoda wyznaczenia temperatury.
poprawna metoda obliczenia oporu włókna oraz doprowadzenie do wyrażenia pozwalającego obliczyć opór, albo strategia rozwiązania polegająca na dążeniu do obliczenia R/R₀ i wyznaczenia temperatury poprzez odczytanie z wykresu.
rozwiązanie, w którym zastosowano niepoprawną metodę, albo brak rozwiązania.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.