Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Polecenie
Zadanie 8.3. (0–2)
Średnica drutu wolframowego, z którego wykonano włókno żarówki, jest równa d = 30 μm.
Opór właściwy wolframu w temperaturze T₀ = 300 K jest równy ρ₀ = 5,6 · 10⁻⁸ Ω · m.
Oblicz długość drutu wolframowego, z którego wykonano włókno tej żarówki. Zapisz obliczenia.
Darmowe konto pozwoli wrócić do niego później.
Zastosujemy zależność między oporem przewodnika a jego wymiarami i oporem właściwym:
R₀ = ρ₀ · l / S, gdzie S = π·r² = π·(d/2)²
Stąd: l = R₀·S/ρ₀ = R₀·π·(d/2)²/ρ₀
l = 65 Ω · 3,14 · (15 · 10⁻⁶ m)² / (5,6 · 10⁻⁸ Ω·m)
l ≈ 65 · 3,14 · 225 · 10⁻¹² / (5,6 · 10⁻⁸) m
l ≈ 8200 · 10⁻⁴ m ≈ 0,82 m
poprawna metoda obliczenia długości drutu wolframowego oraz podanie prawidłowego wyniku liczbowego z jednostką.
zastosowanie zależności między oporem przewodnika a jego wymiarami (z poprawną identyfikacją pola przekroju i długości przewodnika) i oporem właściwym oraz poprawna identyfikacja wartości oporu w T₀ = 300 K.
rozwiązanie, w którym zastosowano niepoprawną metodę, albo brak rozwiązania.
Ocena według schematu punktowania CKE, zwykle w 15–30 s
Dowiedz się, ile punktów naprawdę zdobywasz. Zrób zdjęcie kartki albo wklej odpowiedź: Maturownik+ porówna ją ze schematem punktowania, policzy punkty i wytłumaczy, gdzie i dlaczego je tracisz.